poniedziałek, 23 października 2017

Placki dyniowe

Moje ulubione placuszki dyniowe. Idealne na śniadanie, szybkie w przygotowaniu jeżeli już mamy gotowe puree z dyni. U mnie podane z konfiturą z owoców czarnego bzu ale smaczne są posypane tylko cukrem pudrem. Przepis zaczerpnięty z Kwestii Smaku.







200 g purée z upieczonej dyni
50 g jogurtu naturalnego (opcjonalnie)
2 jajka2 łyżki oleju roślinnego lub roztopionego masła
2 - 3 łyżki cukru
1 i 1/3 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
mała szczypta soli

W misce wymieszać purée z dyni z jogurtem naturalnym (nie musimy dodawać jogurtu jeśli puree z dyni było rzadkie, wodniste). Następnie krótko zmiksować lub wymieszać z jajkami oraz 2 łyżkami oleju, dodać cukier oraz mąkę uprzednio przesianą i dobrze wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz solą. Wszystko krótko zmiksować do połączenia się składników na gładką i jednolitą masę. Składniki można też mieszać łyżką. 
Rozgrzać patelnię i posmarować ją olejem. Nakładać po 1 pełnej łyżce ciasta zachowując odstępy. Wyrównać powierzchnię nałożonego ciasta. Placki smażyć na niezbyt dużym ogniu, do czasu aż urosną i będą ładnie zrumienione (przez około 2,5 minuty). Przewrócić na drugą stronę i smażyć do zrumienienia, przez około 2 minuty. Przed smażeniem następnej partii patelnię wyczyścić ręcznikiem papierowym lub gąbką. 

poniedziałek, 9 października 2017

Ciasto kruche z nadzieniem śliwkowo-budyniowym

Odkąd znalazłam przepis na Słodkich Fantazjach na to przepyszne, kruche ciasto z obłędnym śliwkowym nadzieniem jestem jego wielką fanką. Więc póki sezon śliwkowy trwa w pełni muszę się nim nacieszyć. Zapewne co roku będzie ono gościło na moim stole, tym bardziej, że jest proste w wykonaniu i wszystkim smakuje :)







Ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka cukru pudru
200 g zimnego masła
2 duże jajka
1 łyżeczka ekstraktu lub pasty z wanilii
bułka tarta do oprószenia spodu

Nadzienie:
1 kg śliwek
1 szklanka cukru
1 budyń waniliowy bez cukru, proszek


Nadzienie: śliwki umyć, pozbawić pestek, wrzucić do rondla z grubym dnem i przesmażyć z cukrem około 15-20 minut, aż puszczą sok i dobrze zmiękną. W 1/3 szklanki zimnej wody rozrobić budyń, wymieszać, żeby nie było grudek. Dodać do śliwek, mieszając podgrzewać jeszcze około 1 minuty, aż masa zgęstnieje (uważać, żeby masa się nie przypaliła). Wystudzić. Ciasto: mąkę, proszek do pieczenia i cukier puder wymieszać. Dodać posiekane masło, jajka i ekstrakt/pastę z wanilii. Wyrobić ciasto w mikserze, końcówką z hakiem, albo dłońmi, nie za długo, tylko do momentu aż masa będzie jednolita. Ciasto podzielić na dwie części (jeśli się klei można je schłodzić przez 30-60 min. w lodówce). Formę nasmarować masłem. Jedną część ciasta rozwałkować na papierze do wypieków na wielkość formy. Rozwałkowane ciasto wyłożyć razem z papierem na spód formy. Oprószyć bułką tartą. 
Na ciasto wyłożyć wystudzone nadzienie śliwkowe, równomiernie rozprowadzić. 
Rozwałkować druga część ciasta i ułożyć na wierzchu, tak by przykryć całe nadzienie.
 Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 °C (grzanie góra dół) lub 165-170 °C (termoobieg) i piec około 40-50 minut, aż ciasto wyraźnie się zarumieni. 
Gotowe wyjąć z piekarnika, pozostawić w formie do wystudzenia. Gdy wystygnie oprószyć cukrem pudrem.

niedziela, 17 września 2017

Bułeczki drożdżowe ze śliwką

Miło zacząć dzień od złocistej drożdżówki, zwłaszcza że pasują i do kawy i do herbaty, a i z kakao smakują wyśmienicie. Małe bułeczki są takie apetyczne więc gdy mamy śliwki polecam je upiec. Przepis znaleziony kiedyś w ,,Chwili dla Ciebie".




3 szklanki mąki
szklanka mleka
8 dag margaryny
1-2 jajka
3 dag drożdży
3/4 szklanki cukru
1 kg śliwek
żółtko

Drożdże utrzeć z łyżeczką mąki, cukru i połową ciepłego mleka. Odstawić do wyrośnięcia. Jajka zmiksować z pół szklanki cukru. Margarynę stopić i przestudzić. Gdy rozczyn podwoi objętość, dodać mąkę i jajka, wlać resztę mleka i margarynę, wyrobić. Odstawić do wyrośnięcia. Umyte śliwki wypestkować, pokroić na ćwiartki lub połówki. Ciasto rozwałkować, wykroić krążki. Na połowie ułożyć śliwki, posypać resztą cukru. Przykryć pozostałymi krążkami i zlepić. Odstawić do wyrośnięcia. Następnie posmarować żółtkiem roztrzepanym z łyżeczką wody. Piec 20-25 minut w temperaturze 190 st. C.

niedziela, 10 września 2017

Krajanka z kremem

Witajcie. Wiem długo, no dobra bardzo długo mnie tu nie było. Jest na to siedmiomiesięczne usprawiedliwienie w naszym życiu pojawiła się druga córka :) Czasu jest mało ale postaram się co jakiś czas coś tam skrobnąć. A w ten niedzielny poranek polecam pyszne ciasto z cukinią. Cukinia. Wszędzie jej pełno. W ogrodzie, na targu i w sklepach. Moją nadwyżkę próbuję wykorzystać jak się da. Tym razem padło na ciasto gdy natknęłam się w jakiejś gazecie na przepis postanowiłam wypróbować. I tak oto powstało to przepyszne, wilgotne ciasto. Nie pogardzi nim nawet córka, która ostatnio stała się wybredna. Polecam na pyszny podwieczorek.






Ciasto:
35 dag cukinii
25 dag cukru pudru
2 jajka
cukier waniliowy
100 ml mleka
łyżka cynamonu
50 ml oleju
35 dag mąki krupczatki
1 mała torebka proszku do pieczenia

Masa:
15 dag marmolady wiśniowej (u mnie gęsty dżem)
40 dag śmietanki kremówki 30%
2 łyżki cukru pudru
śmietan-fix (opcjonalnie)


Zetrzeć obraną cukinię. Wymieszać z mlekiem, cukrem, cukrem waniliowym, jajkami, olejem oraz cynamonem. Dodać mąkę i proszek do pieczenia. Wyrobić. Ciasto równomiernie rozsmarować w wyłożonej papierem do pieczenia formie. Piec około 45 minut w 160 st. C. Wystudzić. Śmietankę ubić na sztywno, pod koniec dosypać cukier, ewentualnie dodać śmietan-fix. Placek przekroić wzdłuż na pół. Spód posmarować marmoladą, a na niej rozsmarować 3/4 śmietanki. Przykryć drugim plackiem. Pokroić na porcje. Każdą udekorować rozetką z pozostałej śmietany.

Placki dyniowe

Moje ulubione placuszki dyniowe. Idealne na śniadanie, szybkie w przygotowaniu jeżeli już mamy gotowe  puree z dyni.  U mnie podane z  konfi...